Kurpie Kurpiowska Puszcz Zielona

.

Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz

tel. 0607-676356

 

Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych  w www.kurpie.com.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright kurpie.com.pl / Zdzisław Bziukiewicz 2007

 

Przed 1740 r. na zarosłej drzewem sosnowym górze stała kaplica św. Onufrego na 11 łokci długa i tyleż szeroka oraz 6 wysoka. Do tej kaplicy przyjeżdzali księża z Ostrołęki, Myszyńca i Nowogrodu, aby udzielać spowiedzi Wielkanocnej i sakramentów. W 1740 r., staraniem starosty ostrołęckiego Jana Małachowskiego, powstaje parafia w Kadzidle i rozpoczyna się budowa kościóła. Pierwszym jego proboszczem był ks. Idzi Długołęski - były wikariusz ostrołęcki.

 

W 1778 r. w Lipnikach została zbudowana kaplica, która dnia 12 maja 1883 r. została zamieniona na kościół parafialny - wtedy Lipniki odłączono od parafii Kadzidło.

 

W 1783 r. Antoni Małachowski zbudował drewniany kościół w Kadzidle. Proboszczem parafii był wówczas ks. kan. Marcin Szwejkowski. W tymże roku 27 września uroczyście poświęcono świątynię. W 1872 r. z parafii Zuzela przychodzi nowy proboszcz - ks. kan. Konstanty Rejchel, który buduje w latach 1881-1886 nową, wspaniałą, murowaną świątynię, stojącą do dnia dzisiejszego. Kościół drewniany przeniesiono wówczas do Dąbrówki. W latach 1900-1919 ks. Michał Turowski maluje kościół i sprawia spiżowe dzwony. Zakupuje też duży obraz Matki Bożej Częstochowskiej do głównego ołtarza. W 1915 r. dwie wieże (od frontu) zostały zniszczone, a dzwony zrabowane. W latach 1919-1934 ks. Miechnikowski odbudowuje zburzone wieże, a ks. prob. Klemens Kubiński sprawia nowe dzwony, które w czasie ostatniej wojny zrabowali Niemcy.

 

Należy zaznaczyć w tym miejscu, iż nowe wieże (zachowane do dnia dzisiejszego) nie wyglądają tak samo jak te pierwsze, oryginalne. Obecne są dużo niższe. Zdjęcie kościoła z wieżami sprzed 1915 roku można zobaczyć w książce Adama Chętnika, Puszcza kurpiowska, Ostrołęka 2004, s. 72. W miejscu, gdzie współcześnie znajduje się rozeta umieszczona kiedyś była we wnęce nad głównymi drzwiami rzeżba.

 

Przebudowa frontonu kościoła jest związana prawdopodobnie ze zbyt dużym ciężarem rzeżby, co sprawiało, że próg nad głównymi drzwiami mógł pękać. Parafia Kadzidło przez 6 lat wojny była bez opieki duszpasterskiej. Franciszek Zadrożny z Kierzka uzyskał pozwolenie na otwieranie kościoła w niedzielę. Zbierał wiernych i przewodniczył w nabożeństwach. Przez 6 lat wojny w kościele składowano siano, słomę, zboże, jednak naczynia liturgiczne pozostały nietknięte. Natomiast w czasie frontu po przepędzeniu Niemców żołnierze z Armii Czerwonej spustoszyli cały kościół, zostawili tylko 19 burs i manipularzy i parę porwanych ornatów bez podszewek.

 

Dnia 1 lipca 1945 r. przybył do Kadzidła nowy proboszcz - ks. Mieczysław Mieszko. Jeździł on po wsiach, zwoływał zebrania, nauczał i śpiewał z wiernymi. Często jeździł z nim pan organista, Stanisław Kosiński z fisharmonią i uczył śpiewu. Ks. proboszcz zawiesił w drewnianej dzwonnicy, stojącej koło grobowca ks. K. Rejchla kilka sygnaturek, lecz gdy dowiedział się, że można kupić w Poznaniu dzwony, sprzedał szybko swoje maszyny: młockarnię, wialnię i kierat, pojechał i przywiózł dzwon spiżowy (był to rok 1947).

 

W związku z tym, że w czasie wojny przez 6 lat nie nauczano katechizmu zebrało się dużo dzieci i młodzieży do I Spowiedzi i Komunii św. 21 VII 1947 r. odbyła się wizytacja księdza biskupa Cz. Rydzewskiego. Biskup Łomżyński przyjechał w otoczeniu banderii konnej i rowerzystów. Brama powitalna była wystawiona przy krzyżu, na drodze do Lipnik. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło wtedy 4600 dzieci. Ksiądz biskup wizytował w parafii przez 3 dni.

 

W 1947 r. ks. prob. Mieczysław Mieszko zmienił dach na plebanii, zdjął starą blachę, malowaną i mocno podziurawioną, i położył nową. Dokonano remontu wnętrz plebanii. Pomalowano ściany, dorobiono drzwi, okna i pomalowano je olejną farbą. W 1948 ks. Mieszko postanowił założyć orkiestrę. Na zakup instrumentów zebrano w czasie przedstawień "Wesela Kurpiowskiego" i jasełek 18 396 zł. tyle, ile mniej więcej wynosiła miesięczna pensja urzędnika państwowego. Powoli, okazyjnie kupowano instrumenty. Orkiestrę prowadził chórmistrz organista Cyryl Gawroński, który pracował w Kadzidle od 1914 r.

 

Na cmentarnym wzgórzu ksiądz Mieszko wybudował kaplicę-mauzoleum na cześć zmarłych, poległych i zamordowanych. Na zboczu cmentarnego wzgórza pobudował Grotę Matki Bożej. Wzniósł pomnik dla uczczenia Kurpiów poległych w obronie Ojczyzny. Przy ruchliwej trasie Olsztyn-Ostrołęka wybudował kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, niedaleko kościoła dwa domy parafialne. Był założycielem Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kurpianka".

 

CMENTARZ PARAFIALNY

 

Cmentarz parafialny został założony w roku 1775. Zajmuje powierzchnię ok. 3,1 ha.

 

CMENTARZ DLA CHORYCH NA GRYPĘ HISZPANKĘ

 

W pobliżu dyskoteki Proton znajdował się cmentarz, na którym chowano w okresie międzywojennym ludzi zmarłych w czasie epidemii grypy hiszpanki.

 

CMENTARZ DLA CHORYCH NA CHOLERĘ

 

Tuż przy szkole podstawowej, na tzw. górkach za kaplicą Dylewską był kiedyś cmentarz, na którym grzebano ludzi zmarłych na cholerę. Jeszcze niedawno w czasie budowy jednego z budynków mieszkalnych oraz w czasie wybierania piasku służącego do celów budowlanych znajdywano tam ludzkie szczątki. Miejsce to leży najbliżej obecnie funkcjonującego cmentarza.

 

CMENTARZ SZWEDZKI

 

W okolicach oczyszczalni znajduje się cmentarz żołnierzy szwedzkich, którzy w roku 1807 zostali wciągnięci w zasadzkę na bagnach. Stąd też część Kadzidła wzięła nazwę Szwed.

 

 

KARDYNAŁ WOJTYŁA U NAS

 

Nie wszyscy wiedzą, że w Kadzidle przebywał kardynał Karol Wojtyła! Jego pobyt miał miejsce w dniach 5-6 września 1972 roku.

 

PROBOSZCZOWIE PARAFII KADZIDŁO

  

ks. Idzi Długołęcki   1740-1751

  ks. Franciszek Puchalski        1751-1777

  ks. kan. Marcin Szwejkowski        1777-1804

  ks. Maciej Sułkowski     1804-1822

  ks. Kacper Milewski      1822-1845

  ks. kan. Tomasz Suski    1845-1872

  ks. prałat Konstanty Rejchel  1872-1900

  ks. Stanisław Bosacki    1900-1905

  ks. kan. Michał Turowski       1905-1918

  ks. Jan Michnikowski    1918-1922

  ks. kan. Klemens Kuliński     1922-1934

  ks. Czesław Ostrowski   1934-1938

  ks. Antoni Gerwel  1938-1940

  ks. kan. Mieczysław Mieszko        1945-1961

  ks. kan. Jan Żelaźnicki   1961-1985

  ks. audiutor Jan Urban   1979-1985

  ks. kan. Eugeniusz Chyliński         1985-1999

  ks. prałat Marian Niemyjski   1999-2013

Ks. kanonik Ryszard Kłosiński     2013 - ...)

Historia parafii i kościoła w Kadzidle.

Mgr  Michał Bogdański

 

 

Frywolitki i sztuka Laury Bziukiewicz
Kurpiowska Biżuteria
Kurpiowska Biesiada
Kurpiowskie ozdoby Wielkanocne
Kurpiowska Puszcz Zielona

Laura Bziukiewicz w TVP2 - Pytanie na śniadanie - Kolczyki frywolitkowe

U BURSZTYNA - Moda na Mazowsze

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Facebook - sklepik EtnoKurpie

Cennik

Biblioteka kurpiowska

Regulaminy

Foto - Muzeum

Aktualności - blog

Facebook - Muzeum Kurpiowskie w Wachu

U szewca i rymarz

W domu

W zagrodzie

U stolarza i cieśli

U kowala

Kontakt z nami

Jak do nas dojechać

W stajni i powozowni

Tkactwo

Strój

Rzemiosło

U bartnika

kurpie.com.pl/

strona główna

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Jak do nas dojechać

Kontakt z nami

Kurpie - Puszcza Zielona

Zdzisław Bziukiewicz

Galeria Foto z Kurpi

Wyroby ludowe z Kurpi

Bursztynowe wyroby z Kurpi

Laura Bziukiewicz

Historia i etnografia Kurpi

Folklor Kurpiowski

Gwara Kurpiowska

Bursztyn Kurpiowski

Skanseny i muzea

Wielkanocne Etno-Kurpie

Etno-Kurpie na choinkę

Prasa, TV, filmy o nas

www.frywolitka.pl