Kurpie Kurpiowska Puszcz Zielona

.

Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz

tel. 0607-676356

 

Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych  w www.kurpie.com.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright kurpie.com.pl / Zdzisław Bziukiewicz 2007

Pamiętnik Historyczny Płocki

– W. Hipolit Gawarecki  1828 r.

 

Miasto Ostrołęka nad rzeką Narwią, stolica Powiatu Ostrołęckiego, kiedy iest założone z pewnością twierdzić nie można; przywileie iego oryginalne w czasie pożaru miasta w d. 9.Lutego 1817. wydarzonego łupem płomieni stały się, z akt tylko pozostałych w archiwum mieyskiem okazuie się iz miasto Ostrołęka miało:

 

1. Przywiley przez Jana Xięeia Mazowieckiego w Warszawie w piątek po S. Narodzenia Maryi Panny r.1427, dany, a przez Zygmunta Króla Polskiego w Poniedziałek po S. Trzech Króli r. 1507 potwierdzony. Temi przywileiami swobody mieszczan, i wolność sadzenia spraw w granicach miasta, zabespieczone.

 

2. Dekret Królowey Bony w Poniedziałek po S. Dorocie r. 1522. wydany, którym mieszczan Ostrołęckich od robót i posług włościańskich Starostom odbywanych uwolniono. Przywileie te przez następnych Panuiacych zatwierdzone były.

Z Lustracyi w r. 1660 odbytey okazuie się, iż miasto miało 60, włók miary Chełmińskiey gruntu.

 

Ostrołęka iest dziś mieyscem odbywania Seymiku Szlacheckiego Powiatu Ostrołęckiego, niemniey Zgromadzenia gminnego Powiatów Ostrołęckiego i Przasnyskiego , jurisdykcyi Sądu Pokoiu , Komissarza w Obwód Ostrołęcki Delegowanego, kassy powiatowey i stacyi pocztowey, odległe iest od Warszawy mil 15. a od Płocka mil 20.

 

Około r. 1564 było tu domów 300. wielu rzemieślników, i 7. młynów królewskich dziś liczy domów 177. między temi 15. murawnych, mieszkańców 1434. żydów 292.

Składa się z siedmiu przedmieść zwanych Łazy, Gurdzioły, Antonie, Zabrodzie, Białobiel, Siemnocha, Gnaty, i Łęg mieyski.

 

Ozdobione iest nowo wybudowanym domem rządowym, ma dwa kościoły murowane, z tych ieden parafialny, drugi z klasztorem XX. Bernardynów. Dom więzienny, i magazyn solny; Jest w tem mieście nowo założona fabryka sukna, grunta zaś piasczyste, i nieurodzajne, iezior iest cztery, zwanych Otok, Burawe, Samozętne i Kołko przy łące Motłochu. Poniżey miasta, wpada rzeka Omulew, płynąca od Pruss do Narwi, która biegiem swym puszcze Ostrołęcką i Myszeńską przerzyna, jarmarków odbywa się tu ośm, na Narwi iest wygodny most w miejsce przewozu; Od lat kilku miasto się znacznie podnosi.

Ostrołęka

 

 

Frywolitki i sztuka Laury Bziukiewicz
Kurpiowska Biżuteria
Kurpiowska Biesiada
Kurpiowskie ozdoby Wielkanocne
Kurpiowska Puszcz Zielona

Laura Bziukiewicz w TVP2 - Pytanie na śniadanie - Kolczyki frywolitkowe

U BURSZTYNA - Moda na Mazowsze

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Facebook - sklepik EtnoKurpie

Cennik

Biblioteka kurpiowska

Regulaminy

Foto - Muzeum

Aktualności - blog

Facebook - Muzeum Kurpiowskie w Wachu

U szewca i rymarz

W domu

W zagrodzie

U stolarza i cieśli

U kowala

Kontakt z nami

Jak do nas dojechać

W stajni i powozowni

Tkactwo

Strój

Rzemiosło

U bartnika

kurpie.com.pl/

strona główna

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Jak do nas dojechać

Kontakt z nami

Kurpie - Puszcza Zielona

Zdzisław Bziukiewicz

Galeria Foto z Kurpi

Wyroby ludowe z Kurpi

Bursztynowe wyroby z Kurpi

Laura Bziukiewicz

Historia i etnografia Kurpi

Folklor Kurpiowski

Gwara Kurpiowska

Bursztyn Kurpiowski

Skanseny i muzea

Wielkanocne Etno-Kurpie

Etno-Kurpie na choinkę

Prasa, TV, filmy o nas

www.frywolitka.pl